Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się utrzymującym się smutkiem, utratą zainteresowań, problemami ze snem, zmęczeniem i uczuciem bezwartościowości. Na szczęście, dzięki postępowi w badaniach naukowych, mamy teraz wiele skutecznych metod leczenia depresji.
Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS) w leczeniu depresji lekoopornej
Jednym z najnowszych badań (2022r.) w dziedzinie leczenia depresji jest praca naukowców [1], którzy badali skuteczność przezczaszkowej stymulacji prądem stałym (tDCS) u pacjentów z depresją lekooporną. Badanie przeprowadzone przez Chen i współpracowników (2022) miało na celu ocenę skuteczności stymulacji przezczaszkowej prądem stałym (tDCS) właśnie w tej grupie pacjentów. W badaniu wzięło udział 90 osób, które otrzymywały stymulację tDCS w obszarze DLPFC lub OFC. Wszyscy uczestnicy otrzymali 20 sesji stymulacji trwających po 60 minut każda. Mimo, że po 20 sesjach nie poddawano ich dalszemu leczeniu terapia doprowadziła do istotnego zmniejszenia wyniku w skali oceny depresji Hamiltona (HAMD-17) po 20 sesjach. (mniej punktów lepiej)
tDCS to metoda należąca do nieinwazyjnych metod stymulacji mózgu, która polega na przepływie niewielkiego prądu elektrycznego przez mózg, co wpływa aktywność neuronalną. Badania m.in. [1], [2] wykazują, że tDCS może skutecznie zmniejszyć objawy depresji u pacjentów, którzy nie reagują na standardowe metody leczenia.
Zmiany w rytmi e dobowym jako czynnik wpływający na leczenie depresji
Inne badanie skupiło się na rytmie dobowym pacjentów z depresją przed i po leczeniu [3]. Rytm dobowy odnosi się do naturalnego, wewnętrznego procesu, który reguluje cykl snu i czuwania w ciągu doby. Badanie wykazało, że zaburzenia rytmu dobowego mogą być dostosowane do normalnego wzorca dzięki skutecznemu leczeniu antydepresyjnemu.
Psychoterapia jako istotny element leczenia depresji
Psychoterapia jest jednym z najważniejszych elementów leczenia depresji. W ramach psychoterapii, terapeuci stosują różne techniki, aby pomóc pacjentom zrozumieć i poradzić sobie z ich objawami depresji. Do najbardziej skutecznych w zakresie leczenia depresji należy Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz Terapia Skoncentrowana na Przeniesieniu (TFP).
Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym z najczęściej stosowanych podejść w leczeniu depresji. CBT skupia się na identyfikacji i zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowania, które mogą przyczyniać się do depresji. Terapeuci pomagają pacjentom zrozumieć, jak ich myśli i zachowania wpływają na ich nastrój, i uczą technik radzenia sobie, które mogą pomóc zmniejszyć objawy.
Terapia skoncentrowana na przeniesieniu (TFP, od ang. Transference-Focused Psychotherapy) jest innym podejściem terapeutycznym, które może być z powodzeniem stosowane w leczeniu depresji, szczególnie w przypadkach, gdy depresja współwystępuje z zaburzeniami osobowości, takimi jak zaburzenie osobowości borderline, zaburzenia narcystyczne i inne…
TFP jest formą psychoterapii psychodynamicznej, która skupia się na roli przeniesienia, czyli procesu, w którym pacjenci przenoszą swoje uczucia, myśli i zachowania związane z ważnymi osobami z ich przeszłości na terapeutę. Terapia ta pomaga pacjentom zrozumieć i przetworzyć te przeniesione uczucia, co może prowadzić do głębokich zmian w ich sposobie myślenia, odczuwania i zachowania. Obie formy terapii mogą cechować się wysoką skutecznością w leczeniu depresji, jednak należy pamiętać że wybór terapii zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta po wnikliwym procesie diagnostycznym.
Zmiany stylu życia jako skuteczne wspomaganie leczenia depresji
Zmiany stylu życia obejmujące dietę oraz ćwiczenia fizyczne, są coraz częściej uznawane za kluczowy element leczenia depresji. Badanie przeglądowe i metaanaliza [4] wykazały, że zmiany stylu życia są skuteczne w leczeniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby, stanu często współwystępującego z depresją [4]. Badanie wykazało, że połączenie diety i ćwiczeń przynosi większe korzyści niż sama dieta czy ćwiczenia fizyczne.
Podsumowanie
Depresja jest poważnym stanem, który wymaga leczenia. Nowe badania dostarczają obiecujących dowodów na skuteczność różnych metod leczenia, takich jak przezczaszkowa stymulacja prądem stałym, zmiany w rytmie dobowym a nawet wskazują, że pomocne mogą być zmiany stylu życia. Należy jednak pamiętać, że że leczenie depresji zwykle obejmuje połączenie farmakoterapii i psychoterapii a niektóre osoby mogą potrzebować innych form terapii lub dodatkowych interwencji. Metody leczenia powinny być każdorazowo dobrane indywidualnie przez specjalistę na podstawie dokładnej i rzetelnej diagnozy pacjenta.
Bibliografia
[1] Chen, Y., Lyu, D., Wang, F., Huang, Q., Yang, W., Zhang, M., Wei, Z., Shi, S., Kong, S., Chen, S., He, S., Yang, V., & Fang, Y. (2022). Efficacy of adjunctive intensive transcranial direct current stimulation of different cortices in treatment-resistant depression: a study protocol for a randomized double-blinded sham-controlled trial. BMC Psychiatry, 22, 1-11
[2] D’Urso, G., Dini, M., Bonato, M., Gallucci, S., Parazzini, M., Maiorana, N., Bortolomasi, M., Priori, A., & Ferrucci, R. (2022). Simultaneous Bilateral
[3] Guo P, Fang Y, Feng M, Shen Y, Yang S, Wang S, Qian M (2022) Study on the Changes in Circadian Rhythm Before and After Treatment and the Influencing Factors in Patients with Depression. Neuropsychiatr Dis Treat. 2022 Nov 10;18:2661-2669.
[4] Fernández T., Viñuela M , Vidal C. ,Barrera F. Lifestyle changes in patients with non-alcoholic fatty liver disease: A systematic review and meta-analysis PLoS One